Moda sektörünü değiştiren 16 siyahi model

Moda sektörünü değiştiren 16 siyahi model

60’lı yıllarda ABD’nin ilk siyahi süper modeli olarak bilinen Naomi Sims moda sektöründeki birçok engelleri aşan ve adını herkese duyuran önemli isimlerden biriydi. Sims gibi geçmişten günümüze moda sektöründeki mücadelesi, başarıları ve yaptıklarıyla adından söz ettiren siyahi modeller ise hala hafızamızda. İşte güzellik algısını değiştirerek birçok ilki başaran ve farklı olmanın güzel olduğunu herkese gösteren 16 siyahi model…

Naomi Sims, Afrikalı Amerikalı olarak kabul edilen ilk süper modeldi. Sims, modelliğin yanı sıra bir iş kadını ve yazardı. 1968’de Ladies’ Home Journal’ın kapağında yer alan ilk Afrikalı Amerikalı model oldu. Aynı zamanda 1969’da Life Magazin dergisinin kapağında yer alan ilk siyahi model olarak başarısından söz ettirdi. Modellik ve güzellik hakkında kitaplar da yazan Sims, 2009 yılında meme kanserinden hayatını kaybetti.
Beverly Johnson (69), 70li yılların en popüler modellerindendi. 1974 yılında Amerikan Vogue dergisinin kapağında yer alan ilk siyahi model olarak popülerlik kazandı. Aynı zamanda, Elle Fransa dergisinin kapağında yer alan ilk siyahi kadın oldu. Hatta Johnson’ın bu başarısından sonra birçok tasarımcı, siyahi modeller tercih etmeye başladı. The New York Times tarafından 20. yüzyıl moda dünyasının en etkili isimlerinden biri olarak seçildi.
Iman (66), ABD’li fotoğrafçı Peter Beard tarafından keşfedilerek modellik kariyerine başladı. Uzun boynu ve zarif vücut hatlarıyla öne çıkan model, kariyeri boyunca Richard Avedon, Irving Penn ve Helmut Newton gibi efsanevi fotoğrafçılarla çalıştı. Hatta dünyanın en iyi markalarından biri olan Yves Saint Laurent, ‘Afrika Kraliçesi’ koleksiyonunu Iman’a adadı. Iman, modelliğin yanı sıra oyunculuk yaptı ve kendi kozmetik markasını çıkardı.
Veronica Webb (56), büyük bir güzellik markasıyla sözleşme imzalayan ilk Afrikalı-Amerikalı modeldi. 1992’de Revlon markasının marka elçisi olarak başarısını kanıtladı. Vogue, Essence ve Elle dergilerinin kapaklarında, Victoria’s Secret ve Chanel podyumlarında yer aldı.
Naomi Campbell (51), siyahi modellerin kuşkusuz en popüleri ve podyumların kraliçesiydi. İngiliz model, 15 yaşında keşfedilerek 80 ve 90’lara damgasını vurdu. Modelliğe hala devam eden Campbell, dergi kapağına çıkan ilk siyahi kadın olarak tarihe geçti ve en çok talep gören modeller arasında yer aldı. Chanel, Louis Vuitton, Versace, Dolce Gabbana gibi dünyaca ünlü markaların kampanyalarında yer aldı.
Naomi Campbell’a benzerliğiyle tanınan Tyra Banks (48), Amerikan spor dergisine çıkan ilk siyahi modeldi. Banks, Victoria’s Secret kataloğu ve GQ dergisinin kapağına çıkan ilk Afrikalı-Amerikalı model oldu.  Başarılı model, ‘America’s Next Top Model’ programında sunuculuk ve yapımcılık yaparak adını duyurdu.
Alek Wek (44), modellik kariyerine 18 yaşında başlayan ve moda endüstrisinde güzellik standartlarına meydan okumasıyla tanınan Güney Sudanlı bir model. Wek, koyu ten rengi ve traş kesimli saç modeliyle dikkat çekti. Modelin uluslararası podyumlarda yürüdüğü önemli markalar arasında Marc Jacobs, Oscar de la Renta, Calvin Klein, Ralph Lauren ve Valentino yer alıyor.
Son dönemin başarılı modellerinden Jourdan Dunn (31), 10 yıldan fazla Prada defilesinde yürüyen ilk siyahi modeldi. 2014 yılında güzellik markası Maybelline New York’un da yüzü olan İngiliz model, 12 yıldan fazla süredir Vogue İngiltere’nin kapağında yer alan ilk siyahi model oldu. Dunn, moda endüstrisindeki ayrımcılığa karşı sessiz kalmamasıyla da dikkat çekti.
Simone Thompson adıyla da bilinen Slick Woods (25), şu an moda sektöründeki en tanınmış siyahi modellerden biri. Doğal güzelliği, kendine özgü tarzı ve cesur dövmeleriyle dikkat çeken model; Yeezy, Moschino, Calvin Klein, Fenty Beauty gibi önemli markaların yüzü olarak en iyi moda dergilerinde yer aldı.
Güney Sudan kökenli model Adut Akech (22), yerel bir defilede podyuma çıkarak adını duyurdu ve sektöre hızlı bir giriş yaptı. Genç model, Paris Moda Haftası’nda Saint Laurent’in defilesi için 17 şova katıldı ve ilk büyük çıkışını yaptı. Londra’daki İngiliz Moda Ödülleri’nde ‘Yılın Modeli’ ödülünü kazanan Akech, Pirelli Takvimi’nin baskısında da yer aldı. Ünlü model, ilk büyük güzellik marka sözleşmesini de Estee Lauder ile yaptı.
Precious Lee (32), moda dünyasında son dönemde sıklıkla görmeye başladığımız büyük beden mankenlerden biri olarak öne çıkıyor. Son dönemde podyumlarda adından sıkça söz ettiren siyahi model, New York Moda Haftası’nda önemli markaların defilelerinde yer aldı. Vogue dergisi tarafından, ‘ırksal eşitlik ve adalet için ciddi bir savaşçı’ etiketiyle paylaşılarak adından söz ettirdi.
Jamaikalı model, oyuncu ve şarkıcı Grace Jones (73), egzotik güzelliği ile bugüne kadar en çok tanınan siyahi modellerden biri oldu. Kariyerine New York’ta başlayan Jones, sektörde hızla yükselerek Yves Saint Laurent ve Kenzo gibi markalarla çalıştı. Elle ve Vogue’un kapaklarında da yer alan model, müzik kariyerinde 11 stüdyo albümü yayınladı. 25’in üzerine film ve belgesel de yer alan Jones, ikonik tarzıyla bugüne kadar çok kez taklit edildi.
Etiyopya doğumlu model, küçük yaşta keşfedilerek moda dünyasına adım attı. 43 yaşındaki Kebede, aralarında Yves Saint-Laurent, Victoria’s Secret, Dolce Gabbana, Louis Vuitton’un bulunduğu birçok ünlü modaeviyle çalıştı. 2007’de Forbes dergisinde dünyanın en çok kazanan 15 süper modeli arasında 11’inci seçildi ve kendi giyim markası Lemlem’i kurdu. Birçok ödüllü filmde rol alan Kebede, 2005’ten beri Dünya Sağlık Örgütü’nün İyiniyet Elçisi olarak görev yapıyor.
Fransız siyahi bir model ve oyuncu olan Noemie Lenoir (42), kariyerine 17 yaşında başlayarak Victoria’s Secret, Gap ve Next gibi markalar için modellik yaptı. Ondan fazla filmde yer alan Lenoir, ünlü fotoğrafçı Annie Leibovitz tarafından hazırlanan bir listede dünyanın en başarılı siyahi modellerinden biri seçildi.
Jamaikalı model Winnie Harlow (27), dört yaşından beri cildin pigment kaybetmesine sebep olan vitiligo hastalığına sahip. Ünlü model, kariyeri boyunca Vogue, Glamour gibi önemli dergilerde yer aldı ve büyük markaların reklam kampanyalarına katıldı. Güzelliğin belirli standartlardan ibaret olmadığını kanıtlayan Harlow, aynı hastalığı taşıyan diğer insanların da ilham perisi oldu.
Porto Rikolu model ve oyuncu Joan Smalls (33), kariyeri boyunca Chanel, Gucci, Prada, Givenchy, Versace, Ralph Lauren ve Fendi gibi büyük markalarla çalıştı. Victoria’s Secret Fashion Show’da defalarca yürüyen model, 2013’te Forbes dergisi tarafından dünyanın en çok kazanan 8’inci süper modeli olarak gösterildi. Smalls aynı zamanda hayırseverliğiyle de tanınıyor.

Casino Oyna